Wpółdziałanie urzędów i biznesu poważnie obniży ryzyka i koszty
Partnerstwo pozwala administracji na nawiązanie z przedsiębiorcami biznesowych relacji, które służą pobudzeniu gospodarki zupełnie innymi metodami, niż często mało efektywne pompowanie gotówki do firm. JACEK KOSIŃSKI, KONRAD DYDA
Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa sporo dyskutowano o znaczeniu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zwłaszcza w perspektywie spodziewanego wówczas obniżenia poziomu środków unijnych przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne w najbliższej perspektywie budżetowej. Partnerstwo – nie bez racji – postrzegano, jako alternatywę zarówno dla funduszy wspólnotowych, jak i wsparcia rządowego dla inwestycji samorządowych.
Tymczasem – czego dowodzą doświadczenia ostatnich tygodni – w najbliższym czasie będziemy mieć zapewne do czynienia z poważnymi transferami środków publicznych do gospodarki.
Jednak wcale nie wyklucza to partnerstwa. Jego potencjał tkwi przede wszystkim w samej formule współpracy sektora publicznego z prywatnym, która daje możliwość wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń, a dla przedsiębiorców także stabilizacji biznesowej, tak istotnej w czasach kryzysu. Tym samym partnerstwo publiczno-prywatne pozwala sektorowi publicznemu na nawiązanie z przedsiębiorcami typowo biznesowych relacji – a w konsekwencji na pobudzenie gospodarki zupełnie innymi metodami, niż często mało efektywne w dłuższej perspektywie „wpompowanie" gotówki.
Dlaczego partnerstwo
Zgodnie z ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym, PPP polega na wspólnej realizacji przedsięwzięcia opartego na podziale zadań i ryzyk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta